نگاهی به دنیای طراحی/ آشنایی با دو نرم افزار حرفه ای طراحی

نسخه جديد نرم‌افزار Indesign CS5 در زمينه كارايي و قابليت استفاده، گام بزرگي به جلو برداشته است. كاربرانِ قديمي اين‌ديزاين از روش‌هاي جديد كار با امكانات اين نرم‌افزار كه فرآيند اصلاح متن و كار با تصاوير را بسيار ساده كرده‌اند، حداكثر بهره را خواهند برد.

 

همه چیز درباره فتوشاپ

برنامه فتوشاپ ( Adobe Photoshop ) بدون شك یكی از شاهكارهای دنیای تكنولوژی است. این برنامه دنیای گرافیك را دچار تحول جدی كرد و شاید به جرات بتوان گفت تاثیر زیادی بر هنر نوین گذاشته است.

در سال 1987 فردی به نام Thomas Knoll كه دانشجوی مقطع PhD در دانشگاه میشیگان بود یك برنامه كامپیوتری نوشت كه تصاویر سیاه و سفید را روی مانیتورهای تك رنگ نمایش می داد. او اسم برنامه خود را  Display  (نمایش) گذاشت كه مورد توجه برادر او بنام  John Knoll  قرار گرفت. جان كارمند شركت Industrial Light & Magic  بود. او به برادرش توصیه كرد روی برنامه اش كار كند و آنرا تبدیل به یك برنامه تمام عیار ویرایش تصاویر كند.

این برنامه فرمت مخصوصی از فایل ها را ایجاد می كند كه با پسوند .psd  شناسایی می شوند. علت نامگذاری این فرمت اختصار عبارت Photoshop Document  می باشد. هر فایل psd در حال حاضر محدودیت پیكسل در تصاویر دارد. یعنی حداكثر 30000 پیكسل در 30000 پیكسل را پشتیبانی می كند. البته فرمت فایل جدیدی در فتوشاپ اضافه شده به نام .PSB (Photoshop Big)  كه تا 300000 پیكسل را پشتیبانی می كند. در فرمت psd اطلاعات یك تصویر با لایه های مختلف، ترانسپرنسی، رنگ بندی های مختلف و … قابل ذخیره شدن می باشد. تقریبا كمتر فرمت فایلی دارای این ویژگی های مخصوص می باشد.

حسن فرمت psd این است كه در سایر برنامه های آدوبی ( مثل  Adobe Illustrator, Adobe Premiere Pro,  After Effects  ) قابل استفاده می باشد. در نهایت امتیاز بزرگ فتوشاپ خاصیت لایه ها در تصاویر می باشد. به زبان ساده تر در یك عكس شما می توانید لایه های مختلف داشته باشید.

فرض كنید كه تصویر یك منظره زیبا دارید و در وسط منظره شما ایستاده اید. اما حقیقت این است كه عكس شما یك لایه است كه پس زمینه شفاف دارد ( درست مثل كاغذ ترانس پرنسی) و روی لایه عكس منظره قرار داده شده است. بنابراین بیننده فكر می كند شما توی منظره هستید.

یك نسخه رایگان و آنلاین هم وجود دارد كه شما می توانید بصورت آنلاین تصاویر خود را ویرایش كنید. نام این سرویس PHOTOSHOP EXPRESS می باشد. برای استفاده از خدمات آن باید در آن عضو شوید.

آَشنایی با نرم افزار طراحی مخصوص نشریات و مجلات

شرکت Adobe یکی از بزرگترین شرکت های نرم افزاری دنیاست به طوری که بیشتر نیاز کاربران را در زمینه طراحی و  گرافیک رفع می کند.امروز برای شما کاربران عزیز نرم افزار Adobe InDesign را  قرا داده ایم. این نرم افزار هم مانند نرم افزار بزرگ فتوشاپ برای ویرایش تصاویر است ولی InDesign فقط  برای صفحه بندی مجله ها و… به کار می رود. شرکت Adobe در این نرم افزار برخی  ویژگی های فتوشاپ را حذف و ویژگی های کاربردی بسیاری برای ویرایش و طراحی صفحات اضافه کرده است.شما با کمک این نرم افزار می توانید صفحه های دلخواه خود را به دستی باز طراحی کنید و هر جا که  خواستید نوعی نوآوری برای خود ایجاد کنید.سرانجام بعد از طراحی لذت بخش با این نرم افزار می  توانید صفحاتی را  که درست کرده اید با فرمت های مختلفی از جمله PDF, JPG, SWF, HTML و …  ذخیره سازی  کنید.

نسخه جديد نرم‌افزار Indesign CS5 در زمينه كارايي و قابليت استفاده، گام بزرگي به جلو برداشته است. كاربران قديمي اين‌ديزاين از روش‌هاي جديد كار با امكانات اين نرم‌افزار كه فرآيند اصلاح متن و كار با تصاوير را بسيار ساده كرده‌اند، حداكثر بهره را خواهند برد. اين در حالي است كه ابزارهاي جديد ساخت انيميشن‌هاي فلش امكان ويرايش مستقيم انيميشن‌هاي پيجيده را از درون نرم‌افزار اين‌ديزاين فراهم مي‌كنند.

 نرم‌افزار InDesign CS5 چندين روش جديد را براي كپي‌كردن اشيا ارائه مي‌كند. به‌عنوان مثال، هنگام درگ‌كردن اشياء با ابزار Rectangle Frame  كافي است دكمه جهت‌دار راست را فشار دهيد تا قاب موردنظر به دو قاب مشابه تبديل شود. با ادامه كار درگ‌كردن، اين دو قاب جديد به‌طور همزمان تغييراندازه مي‌دهند. فشردن كليدهاي جهت‌دار چپ و راست نيز موجب حذف و اضافه‌شدن بخش‌هاي افقي شبكه قاب‌ها مي‌شود. فشردن كليدهاي بالا و پايين نيز موجب حذف يا اضافه‌شدن بخش‌هاي عمودي شبكه مذكور مي‌شود. نگه‌داشتن كليد Windows هنگام فشردن كليدهاي جهت‌دار، امكان تنظيم فاصله بين بخش‌ها را فراهم مي‌كند.

پانل جديد New Layers با گزينه‌هاي تودرتو كه امكان مشاهده نماي كلي يا بررسي اجزاي مختلف يك صفحه را فراهم مي‌كنند، امكاناتي مشابه پانل متناظر در نرم‌افزارهاي فتوشاپ و Illustrator فراهم مي‌كند. روش‌هاي انتخاب مورد استفاده در اين پانل امكان انتخاب و جابه‌جايي چندين شيء را به همراه يكديگر و بدون نياز به گروه‌بندي آن‌ها فراهم مي‌كنند.

اين‌ديزاين CS5 ويژگي جديدي را با عنوان Track Changes معرفي مي‌كند كه امكان ذخيره و رهگيري تغييرات متن را درون اسناد فراهم مي‌كند. پنجره Story Editor تمام تغييرات ايجاد شده را به همراه جزئيات ايجاد اين تغييرات نمايش مي‌دهد.

يكي ديگر از بهبودهاي اين نرم‌افزار، قابليت صادركردن يك فايل PDF‌ در پس‌زمينه است. به اين ترتيب، هنگامي‌ که اين‌ديزاين در حال توليد يك فايل PDF‌ است، مي‌توانيد همچنان به كار خود ادامه دهيد. در نسخه‌هاي قبلي در طول اجراي فرآيند ساخت يك فايل PDF تمام امكانات نرم‌افزار به‌كار گرفته مي‌شدند و كاربر نمي‌توانست با آن كار كند.

پيش از اين قابليت سازگاري با فلش در نرم‌افزار اين‌ديزاين تعبيه شده بود، اما در مجموعه CS5 اين سازگاري به سطح جديدي ارتقا يافته است. اکنون مي‌توانيد اشيا را به‌طورمستقيم از درون اين‌ديزاين متحرك‌سازي كرده، مسير حركتي را براي آن‌ها تعريف كنيد و براي تغيير اندازه، موقعيت و نحوه استقرار آن‌ها در طول زمان، از امكانات Timeline بهره بگيريد. علاوه‌براين مي‌توانيد دكمه‌هايي را با قابليت Rollover در حالت‌هاي مختلف به‌كار بگيريد تا آيكون‌ها هنگام كليك‌كردن به حركت درآيند؛ حتي مي‌توانيد پيش از صدور محتواي يك صفحه به‌عنوان يك انيميشن فلش، چند شيء مختلف را به‌طور همزمان متحرك‌سازي كنيد.

در اين‌ديزاين CS5 مي‌توان فايل‌هاي ‌صوتي و ويديويي استاندارد شامل SWF و MP3 را وارد كرد؛ مي‌توان ترتيبي داد تا فايل‌ها در قالب يك نمايش اسلايدي خودكار يا به‌واسطه فشردن يك كليد خاص به نمايش درآيند. تمام قابليت‌هاي سازگار با فلش بدون نياز به يك سطر كدنويسي قابل استفاده هستند.

نرم‌افزار اين‌ديزاين CS5 يك به‌روزرساني قابل‌توجه است كه مزاياي بسياري را براي كاربران به دنبال دارد. سادگي كار همزمان با چند شيء فرآيند صفحه‌آرايي را بيش از پيش آسان مي‌كند. علاوه‌براين، قابليت ساخت تيترها در بالاي چندين ستون و همچنين قابليت واردكردن بخش‌هايي با چند ستون در يك ستون متن، امكان صفحه آرايي شكيل‌تر و با قابليت ويرايش زياد را براي طراحان فراهم مي‌كند. قابليت ساخت انيميشن براي طراحاني كه اسناد را صفحه آرايي مي‌كنند، جذابيت كمتري دارد، اما به عنوان ابزاري براي تغيير نحوه كاربري اسناد براي وب، قابليتي بسيار ارزشمند محسوب مي‌شود. خلاقيت و نوآوري سازندگان اين نرم‌افزار در كنار درك درست آنان از نحوه كار طراحان، اين نسخه از اين‌ديزاين را به يك ابزار ضروري تبديل كرده است.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :